Ako usporiadať hriadky v skleníku…

Spravidla sa pre vyhotovenie hriadky v skleníku používajú improvizované materiály, ktoré zostávajú v domácnosti alebo na farme po rôznych stavebných alebo opravných prácach. Z hľadiska nezávadnosti je ideálne použiť (aj staršie) hrubšie drevené dosky. Veľmi ľahko sa upravujú na požadovaný rozmer a kedykoľvek ich môžete skrátiť, predĺžiť alebo vymeniť….

Aké veľké hriadky by mali byť, aby v nich rastliny dobre žili a bohato rodili a my by sme s nimi radi pracovali?

Zásobníky by mali byť vysoké od 30 do 50 centimetrov, v závislosti od výšky skleníka, výberu rastlín, ktoré v nich plánujete pestovať, a samozrejme podľa vašej túžby a schopností.

Teraz o dĺžke a šírke hriadkov/zásobníkov.

Pred plánovaním hriadkov skleníka, a ešte viac pred nákupom materiálov na ich výrobu, musíte jasne navrhnúť plán pre svoj skleník. Čo a ako budete sadiť, kde budú cesty (medzi hriadkami), kde budú nádoby s vodou, prístup vody, resp. závlahové hadice…

Pri zvažovaní usporiadania skleníka by cesty mali byť dostatočné pre váš pohodlný prechod povedzme s vedrom, ale nie príliš široké. Najlepšie je 45 – 55 cm, takže budete chodiť celkom pohodlne a nebudete „kradnúť“ užitočnú „pracovnú“ plochu rastlinkám.

Šírka skleníka

Podľa toho, koľko záhonov/hriadok chcete umiestniť do skleníka, by ste mali zvoliť šírku skleníka. Štandardom je šírka 3 metre.

Ľudia v poslednom čase začali čoraz viac venovať pozornosť skleníkom širokým 3,5 resp. 4 metre. Tam môžete pohodlnejšie umiestniť hriadky a efektívnejšie využiť priestor, poprípade využiť aj široké dvere na jazdu s malým traktorom.

V skleníku širokom 3 metre je najlepšie vyrobiť jeden stredný pás so šírkou prechodu od 0,5 metra do 80 centimetrov a urobiť dva veľké hriadky vľavo a vpravo od neho.

Ak sa rozhodnete kúpiť skleník široký 4 metre alebo ak je taký skleník už nainštalovaný, ale nemá záhony, je najlepšie vybaviť systém záhonov nasledujúcim spôsobom.

V strede skleníka založiť veľkú centrálnu hriadku širokú 1,6 – 1,8 metra. Na ľavej a pravej strane vám zostávajú uličky na pohodlný prechod široké 50 – 60 centimetrov – odtiaľ pohodlne z každej stany dočiahnete až do stredu skleníky, aby ste ošetrili celú pracovnú plochu. A na opačnej strane chodníkov, bližšie k stenám skleníka, sú usporiadané ďalšie dve hriadky, každá široká asi 60 cm.

Je rozumné, aby bol stredný, široký hrebeň vysadený vysoko rastúcimi plodinami. Pohodlne ho budeme obsluhovať z oboch strán, teda z dvoch chodníkov. Pre nízke plodiny alebo stredne vysoké plodiny, ktoré menej potrebujú teplo, rezervujeme miesto na bočných hriadkach.

Spravidla by ste mali odsadiť asi 0,7 – 1,0 meter medzi stenou skleníka s prednými dverami a začiatkom záhonov, aby ste v tomto mieste mohli nainštalovať potrebné súvisiace vybavenie, rozložili si pomôcky alebo kontajnery na vodu a na odpad (v tomto prípade optimálne šetriť miesto v skleníku na pestovanie a tieto veci riešiť na ploche pred skleníkom…)

Ak majú skleníky krátku dĺžku, najvýhodnejšie je, aby hriadky dosiahli zadnú časť. Ak je skleník dlhší ako 8 metrov, môžete si pre vlastný komfort zorganizovať plynulý priechod okolo všetkých hriadiek dokola.

hriadky41RETUš  hriadky2RETUš-768x432

 

Pred naplnením pôdnej zmesi do hriadiek / zásobníkov sa oplatí postarať sa o také dôležité body, ako je drenážny systém záhonovov. Ak sa o to nebudeme starať, potom prebytočná voda po zavlažovaní môže zaplaviť pôdu v hriadkach, čím sa výrazne zhoršia jej úrodné vlastnosti a v niektorých prípadoch sa stane živnou pôdou pre patogénne baktérie. Z tohto hľadiska by drenážne drážky mali byť usporiadané pod všetkými hriadkami s polohou sklonu v jednom smere (vychádzajúc von zo skleníka). Drenážne drážky by mali byť pokryté jemným štrkom. Potom vysypte tenkú vrstvu piesku na spodnú časť hriadiek, potom je vhodné na to položiť geotextíliu, aby sa zabránilo zmiešaniu pôdnej zmesi s pieskom a štrkom (ako viete, cez geotextílie dobre prechádza vlhkosť). Po dokončení všetkých týchto prípravných krokov môžete pôdnu zmes bezpečne naplniť do hriadiek alebo záhonov.

Aktuálne však jednoduchšie riešenie bude neprelievať záhony a zároveň tak šetriť zalievacie médium, nakoľko je situácia ohľadom dostupnosti vody veľmi komplikovaná problematika a nie každému je dopriate jej neobmedzené množstvo…

Ohľadom vhodnej pôdy:

Jednu z ideálnych pôdnych zmesí na pestovanie v skleníku je možné pripraviť nasledovne – 75% černozem, 20% nížinatej rašeliny, 5% riečneho piesku. Všetky zložky sa musia dôkladne premiešať, až kým sa nedosiahne homogénna hmota. Urobte si potrebný čas na odstránenie lariev škodcov, korienkov buriny a neželaných rastliniek a na rozbíjanie hrudiek.

Po nasypaní pôdnej zmesi do záhonov ju nezabudnite preliať vodou. Pôdu môžete tiež vysypať roztokom špeciálnych organických hnojív, po ktorých je potrebné na niekoľko dní uzavrieť hriadky čiernym filmom, aby sa urýchlil proces nasýtenia pôdnej zmesi hnojivami.

Ak sa rozhodnete vyrobiť hriadky z dreva, máme dve možnosti.

Namočiť drevoi špeciálnymi roztokmi, ktoré ju ochránia pred škodlivými parazitmi, hubami a vlhkosťou. Najlepšie je to urobiť niekoľkokrát, po čakaní, kým sa predchádzajúca impregnácia úplne nevstrebe do dreva.

Ale kto chce pestovať svoje rastliny v absolutnej BIO kvalite tento krok vynechá a zmieri sa s tým, že časom drevo na záhony bude musieť vymeniť… Za BIO sa dnes draho platí…

Vo zvislom stave by sa doska mala držať kolíkmi, ktoré by sa mali pripravovať vopred a bezpečne zatĺcť do zeme, a to tak v rohoch záhonov, ako aj medzi rohy v krokoch 0,5 – 1,0 metra. Kolíky by mali byť zatlčené vo vnútri aj zvonku, aby bezpečne zafixovali záhonové dosky.

OK, Účelom tohto článku nebolo povedať vám všetko o záhonoch a hriadkach v skleníku. Pravdepodobne o tom nikto nevie úplne všetko a koniec koncov na veľa vecí prídete sami užívaním a pracovaním v svojom obľúbenom skleníku. Toto je jeden z možných spôsobov, ako usporiadať pracovný priestor vo vnútri skleníka. Zhromaždite si info aj z iných zdrojov, analyzujte a skúšajte a dajte nám vedieť. A my, samozrejme, ak vám to nebude vadiť, povieme o nich ostatným záhradníkom a záhradkárom, ktorí sa rovnako ako aj vy teraz postavili na križovatku a rozhodujú sa, ako vysadiť rastliny v skleníku.

V tomto článku sme vám hovorili o hriadkach v skleníku. Ak ešte nemáte skleník, je čas vyriešiť tento problém. Radi vám pri tom budeme asistovať. Ak máte skleník, mali by ste premýšľať o výsadbovom materiáli, zavlažovacích systémoch, vetraní a omnoho viac. Aj v prvom aj druhom prípade a v mnohých ďalších veciach vám radi poradíme a pomôžeme vám pri výbere skleníka ….

Zakúpte si náš nový produkt – skleníky od našich ukrajinských a bieloruských partnerov a využite všetky skúsenosti, ktoré pri výrobe a užívaní skleníkov za desaťročia už nadobudli:

  • zvárané konce
  • oblúky s obrovskou silou (už žiadne ohnuté plechy ako nosné prvky ale poriadny, „poctivý ruský jokel“ !!!)
  • a samozrejme prvotriedne dutinkové polykarbonáty s dvojitou !!! UV ochranou

Veľa šťastia a bohatú úroda za každého počasia praje tím  Skleníky Dúha

Späť do obchodu