Ako si správne vybrať a kúpiť skleník ?

Ako si vybrať skutočne skvelý skleník a nebyť sklamaný ?

Každý chce, aby bol skleník spoľahlivý, kvalitný a odolný. A je samozrejmé, že očakávate pohodlné praktické užívanie po mnoho rokov bez ďalších starostí…

Ako si teda vybrať skleník?

Na čom záleží:
1. Pevnosť. Skleník musí byť odolný! Takže sneh a vietor skleník „nerozhádžu“.
2. Trvanlivosť. Skleník musí byť odolný! Čokoľvek „zhrdzalo“ a po roku alebo dvoch sa rozpadlo.
3. Pohodlie. Skleník by mal byť praktický a pohodlný!
4. Spoľahlivosť. Skleník musí byť dobre vybavený!
5. Konštrukcia rámu. Vcelku alebo skladaný z viac kusov? Určite vcelku, čím viac spojov, tým vyššie riziko nekvality a nestability …
6. Skleník by mal byť „krásny“! To aby potešilo oko a tešili ste sa pri opäť vstupe dovnútra.
7. Polykarbonát. Samostatná kapitola, ktorej je nevyhnutné venovať obzvlášť veľkú pozornosť, pokiaľ nechcete, aby vám skleník po 2-3 rokoch „pristál“ na hlave ….


Pozrime sa postupne na všetky zložky skleníka.


1. Pevnosť.
Rám skleníka:
Je to kostra, ktorá prenáša všetko zaťaženie. Jej životnosť bude závisieť hlavne od toho, z akého materiálu je vyrobený. Koniec koncov, rám musí odolať nielen hmotnosti nákladu (v našom prípade dutinkový polykarbonát), ale hlavne takým dodatočným zaťaženiam, ako je dážď, sneh a nárazový vietor.

Pevnosť skleníka:
Na skleník sa vzťahujú rôzne zaťaženia:
– náklad v podobe snehu.
– náklady vo forme viazaných rastlín.
– náklady vo forme vetra.

Počet oblúkov v skleníku, prierez profilu a hrúbka rúrky, z ktorej sú oblúky vyrobené, sú zodpovedné za zabezpečenie toho, aby sa skleník „nevykrúcal“ pod snehom v zime a v lete pod vplyvom hmotnosti rastlín, ktoré naňho teoreticky zavesíme. Celé zaťaženie či už snehom alebo rastlinami prenášajú kovové pozinkované oblúky skleníka.

Poďme analyzovať v poradí:

a) Počet oblúkov:

– oblúky môžu byť umiestnené po 0,67 metroch, 1,0 metre a 2,0 metre.

obluk067-600x339

obluk1-600x339

obluk2-1-600x339

 

Skleníky s oblúkmi do 2 m sú spravidla priemyselné skleníky z hrubých rúr veľkých rozmerov.

– V záhradných skleníkoch sa najčastejšie používajú oblúky 0,67 metra a 1,0 metra.

– V skleníku dlhom 6 metrov je 10 oblúkov, ak sú umiestnené po 0,67 metre, alebo len 7 oblúkov, ak sú umiestnené po 1 metri…

Preto – čím viac oblúkov, tým je skleník silnejší, to je samozrejmé. Jediná malá chybička krásy je, že je to aj drahšie!

My ale máme pre vás dobú správu. Naše skleníky Dúha majú všetky rozstup oblúkov 0,67metra a teda zaisťujú maximálnu možnú pevnosť vášho skleníka…


b) Prierez profilu rúrky (axh).

profil-rúry

Profil bývajú 10×10, 10×20, 15×15, 15×20, 20×20, 20×30, 20×40, 40×40, 60 mm,…

rúry-1

Preto – čím väčší je profil potrubia, tým silnejší je skleník, ale aj drahší!


c) Hrúbka rúrky (jokel).

profil-rúry-s

Skleníky Dúha sú dodávané jedine z obojstranne pozinkovanej jokloviny, teda uzavretého profilu !!!

Žiadne poohýbané plechy, ktoré sa donedávna v drvivej väčšine predávali. Kto by dnes kúpil konštrukciu z plechu, keď má v tej istej cenovej relácii u nás možnosť kúpiť skleník z rúry / jokloviny?

Rúry sa dnes dodávajú v rôznych hrúbkach: 0,6 mm, 0,7 mm, 0,8 mm, 0,9 mm, 1,0 mm až do 2,0 mm – z týchto rúr sa vyrábajú skleníky. Skleníky vyrobené z kovového profilu s hrúbkou 1,0 až 2mm sú odolnejšie a pevnejšie, ale takéto skleníky sú aj drahšie.

U nás nájdete v ponuke skleníky s profilom hrúbky od 0,7mm, čo je už lepší štandard, ďalej 1mm, ktoré vyhovujú náročnejším poveternostným podmienkam až po „luxusné“ ukrajinské skleníky z hrúbkou steny rúry až 1,8mm… To je už extra trieda …


Tu je príklad hmotnosti rámu skleníka bez polykarbonátu:

Skleník je 6 metrov dlhý, s oblúkmi z rúrky 40×20, stena profilu je 0,7 mm, so rozstupom oblúkov 0,67 metrov, zvyšné prvky sú vyrobené z rúrky 20×20 – taký skleník váži najmenej 62 kg.

Skleník s rovnakými charakteristikami, ale s hrúbkou steny profilu v oblúkoch 1,0 mm, bude mať váhu najmenej 86 kilogramov.

U našich skleníkov Dúha pracujeme s hrúbkou steny 0,7 mm, 1 mm alebo až 1,8 mm. Je na klientovi zvážiť, v akom prostredí sa bude jeho skleník nachádzať. V prípade umiestnenia v priestoroch hustej domovej výstavby, alebo bežných poveternostných podmienkach je rúra 0,7 mm plne postačujúca. Jokel 1,0 mm až 1,8 mm je určený pre tých, ktorí budú stavať skleník jednak ako svoju srdcovku/hobby, alebo v pozícii na rozľahlých veterných stranách, s nepredvídateľnými podmienkami, alebo jednoducho pre tých, ktorí chcú mať istotu…

OK, poďme ďalej… Okrem snehu ovplyvňuje skleník aj zaťaženie vetrom –

 

vietor1sk

vietor2sk

Šípky označujú smer vetra. Smer naznačený modrými šípkami nie je pre skleník nejak zvláštne nebezpečný. V tomto prípade zaťaženie padá na oblúky, oblúky sú relatívne silné a oblé a vietor poľahky po nich skĺzne.

Zvážte druhý prípad. Smer vetra je označený červenými šípkami. To je horšie pre skleník. V takom prípade sú za pevnosť rámu zodpovedné výplne a polykarbonátové fólie. Áno, sú to plastové polykarbonátové pláty, ktoré tiež poskytujú tuhosť a pevnosť celej štruktúre.

Tip: Vyberte si skleník s oblúkmi z rúrky 40×20, je dvakrát trvanlivejší a cena zanedbateľne vyššia v porovnaní so skleníkom z tenšej rúrky 20×20.

Pozdĺžne kovové pásy/tyče držia oblúky/rám skleníka tak, aby sa nerozpadli.

stringery-RETUš

Dôležitý je nielen počet týchto pásov, ale aj to, z akého profilu sú pásy vyrobené a akú hrúbku majú. Zodpovedne je možné konštatovať, že profily 10×20 alebo 15×15 sú nepostačuje pre naše klimatické podmienky, pokiaľ samozrejme nie je hrúbka tohto potrubia 2 mm… Úprimne, je vysoko nepravdepodobné, že takéto hrúbky na našom trhu v tomto segmente skleníkov niekde nájdete…

Pozdĺžne kovové tyče z tenkej rúrky (20×10 alebo 15×15) nebudú schopné zabezpečiť potrebnú štrukturálnu tuhosť, väčšina zaťaženia sa rozdelí na polykarbonát, ktorý to nemusí potom vydržať …      Pri použití „tenkých“ pozdlžnych tyčí (napríklad rúrka 10×20) je teda celý rám skleníka veľmi „labilný“.

Tip: Pozdĺžne kovové tyče by mali byť z rúrky s prierezom najmenej 20×20 mm.

Integrita prvkov je zodpovedná za silu skleníka. Čím menej zvarov, tým silnejší je rám. Príklad fotografie:

spoje1RETUš

Nekvalitné, zvárané spoje

spoje2-retuš

Ohýbanie profilu v spojoch

Je veľmi pravdepodobné, že pri inštalácii alebo po 1-2 rokoch, keď bodové zváranie skoroduje, sa rozpera pozostávajúca z 2 druhov rúrok rozpadne (foto č.1). Prefabrikovaný výplň môžete obvariť zo všetkých strán, potom bude silnejší, ale zvar je dlhý a drahý, takže to nikto nerobí. Naproti tomu rúra z jedného kusu (foto č.2) má, samozrejme, nepopierateľnú výhodu a ideálnu pevnosť.

TRVANLIVOSŤ

Trvanlivosť je doba, po ktorú môže váš skleník stáť a byť v „pracovnom“ stave. Tento čas je priamo závislý na ochrane kovu pred hrdzou.

Na ochranu kovu pred hrdzou môže byť lakovaný rôznymi farbami, základnými nátermi, ale najspoľahlivejším spôsobom je pozinkovanie. Nemá zmysel uvažovať o skleníkoch natretých základným náterom – to nie je relevantné, tuná okamžite máme na mysli galvanizovanú oceľ. Galvanizácia – ošetrenie kovu vrstvou zinku na ochranu pred koróziou.

Rúry pre skleníky sú vyrobené z pozinkovaných plechov z oboch strán. Preto má každá galvanizovaná rúrka zinkový povlak tak na vonkajšom povrchu, ako aj na vnútornom povrchu. Toto už dnes nie je ďalšia možnosť alebo výhoda, je to štandard. Rozdiel je iba v množstve tohto zinku. V skleníkoch sa používajú rúry s obsahom zinku 80 až 180 gramov na meter štvorcový. V priemyselných skleníkoch sa používajú rúry s obsahom zinku 275 gramov na meter štvorcový. Náklady na rúry závisia od množstva zinku a tento rozdiel je veľmi viditeľný.

Pri hľadaní lacného skleníka niektorí výrobcovia často šetria a vyrábajú skleníky z rúr s tenkou vrstvou zinku, pretože tieto rúrky sú oveľa lacnejšie. A po krátkom čase začne rám skleníka na poškodených a opotrebených miestach hrdzavieť. Preto si dávajte pozor na neznámych výrobcov a predajcov, ktorí nevedia deklarovať pôvod skleníkov…

Pozinkovaná rúra ešte nie je stopercentnou zárukou ochrany pred hrdzou. Pozinkované rúry môžu byť vysokej kvality ale aj nekvalitné. Zinková vrstva sa tiež zhoršuje. Zinková vrstva sa zhoršuje, ak nie sú rúrky správne a primerane ošetrené. Príklad fotografie:

pozink1sk

pozink2sk

 

Ak môžete, vyhnite sa kúpe skleníka s bielou hrubou vrstvou zinku, ktorý sa dá utrieť prstom. Buďte pri kúpe skleníka opatrní!

Spoľahlivosť

Pri výbere skleníka venujte pozornosť príslušenstvu, z ktorého je vyrobený.

O kvalite zváracích prvkov. Bodové zváranie – vysoká pravdepodobnosť, že niektoré prvky sa rozpadnú už pri prevoze a transporte skleníka ku vám domov. Toto je veľmi bežné. Ako to vyzerá:

zvary1RETUš-1-600x804

Foto nekvalitného bodového zvaru

zvary2RETUš-1-600x804

a ideálneho zvaru...

Späť do obchodu